Kategorie wpisów
Izolacja fundamentów – papa czy masa bitumiczna?

Izolacja fundamentów – papa czy masa bitumiczna?

 

Każda budowa wiąże się z wyborem sposobu hydroizolacji fundamentów. Dwie najpopularniejsze metody to wykonanie hydroizolacji z papy bitumicznej lub zastosowanie masy bitumicznej. Które rozwiązanie jest najlepsze?

 

Hydroizolacja fundamentów to zabezpieczenie ich jednocześnie przed wpływem wody i wilgoci, które mają w większości przypadków stały kontakt z budynkiem. Pod ich wpływem materiały budowlane tracą swoje właściwości termoizolacyjne oraz wytrzymałość. To także najprostsza droga do powstawania zawilgoceń oraz rozwoju grzybów. Co więcej, nieszczelność fundamentów w dłuższej perspektywie powoduje korozję materiałów budowlanych, która może prowadzić nawet do naruszenia konstrukcji całego budynku. Woda może mieć kontakt z murami fundamentów na kilka sposobów. Mogą to być wody gruntowe lub opady wnikające w glebę. Co zatem wybrać, aby jak najlepiej zabezpieczyć dom – stosowane od lat papy czy nowoczesne masy do hydroizolacji? Przedstawiamy wady i zalety hydroizolacji fundamentów za pomocą pap lub mas bitumicznych.

 

Sposób montażu hydroizolacji

 

Podstawowa różnica między papami a masami dotyczy oczywiście ich stanu skupienia. Papy to bitumiczne materiały sprzedawane w rolkach, podczas gdy masy bitumiczne mają zwykle półpłynną postać i rozprowadza się je na powierzchni (wymagają uprzedniego zmieszania z wodą lub płynnym komponentem). Przy nakładaniu pap szczególnie istotna jest dbałość o to, aby papa w każdym miejscu dobrze przylegała do podłoża, co jeszcze szczególnie trudne podczas izolacji pionowej. Każde miejsce, w którym papa nie przyklei się odpowiednio, może zbierać wilgoć i w końcu powodować szkody. Przy nakładaniu mas bitumicznych problem ten całkowicie znika, ponieważ ze względu na konsystencję szczelnie przylegają one powierzchni. Masę nanosi się bardzo szybko za pomocą pędzla, pacy lub metodą natryskową. Grubość i liczba warstw zależą od zaleceń producenta.

 

Hydroizolacja fundamentów a czas pracy

 

Kolejna różnica między papami a masami wiąże się z tym, jak dużo czasu zajmuje wykonanie hydroizolacji. To bardzo ważny czynnik wpływający także na koszt inwestycji – czas pracy wykwalifikowanych pracowników budowlanych jest bardzo drogi.

 

 • Papy – dokładne mocowanie kolejnych fragmentów papy to zajęcie czasochłonne, które wymaga doświadczenia. Każdy błąd wiąże się z potencjalną nieszczelnością, którą w przyszłości wypełnią wilgoć i woda. Szczególnej dokładności wymaga też uszczelnianie za pomocą papy załomów i narożników fundamentów. Zaleca się nawet wspomaganie uszczelniania tych miejsc przy użyciu elastycznych mas, w tym mas bitumicznych.

 

 • Masy bitumiczne – ze względu na czas pracy masy bitumiczne są lepszym wyborem – nie wymagają zgrzewania czy osobnego wykańczania załomów. Dla niektórych minusem w podczas hydroizolacji fundamentu tą metodą jest jednak konieczność nałożenia dwóch warstw. Czas między nałożeniem pierwszej a drugiej warstwy zależy od produktu. Może on wynosić od 4 do nawet 12 godzin w zależności od jakości produktu oraz warunków atmosferycznych i temperatury powietrza. To jednak czas, który można efektywnie wykorzystać w inny sposób, dzięki czemu prace na budowie posuwają się do przodu.

 

 

Spoiny

 

Woda wykorzysta każdą wolną przestrzeń i nieszczelność w warstwie hydroizolacji. Dlatego szczególnie ważne jest takie wykonanie hydroizolacji, aby jak najlepiej zabezpieczyć miejsca wrażliwe, a szczególnie spoiny.

 

 • Papy – przy wyborze tego materiału spoiny są nieuniknione. Łączenia kolejnych odcinków należy więc układać na zakładkę. W przypadku mas termozgrzewalnych szczególnie ważne jest natomiast dokładne zgrzewanie łączeń, aby wszystkie fragmenty papy dokładnie do siebie przylegały.

 

 • Masy bitumiczne – przewagą mas bitumicznych jest to, że tworzą one powłoki bezspoinowe. Dodatkową gwarancję szczelności daje nakładanie preparatów bitumicznych w dwóch warstwach (dlatego jest to rozwiązanie bardziej zalecane od jednowarstwowych aplikacji). Izolacja przeciwwodna fundamentów nie ma wówczas żadnych słabszych punktów. Warunkiem jest jednak równomierne nałożenie masy na powierzchnię.

 

Cena i jakość materiałów do hydroizolacji

 

Papa na pierwszy rzut oka jest rozwiązaniem tańszym niż masa bitumiczna. Rynek pap jest jednak bardzo zróżnicowany, dlatego ich ceny rosną wraz z ich właściwościami. Aby zapewnić fundamentom odpowiednią ochronę w wilgotnych warunkach, z pewnością nie wystarczy zwykła papa budowlana, która już po kilku latach może całkowicie stracić szczelność. Do profesjonalnej hydroizolacji fundamentów na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych potrzebna jest modyfikowana polimerami papa termozgrzewalna lub papa samoprzylepna. Cena dobrej i grubej papy podkładowej to ok. 200–300 zł za rolkę i jest to cena wielokrotnie przewyższająca cenę za rolkę „zwykłej papy” (ok. 60–80 zł). Ceny mas bitumicznych do fundamentów także są różne – najprzystępniejsze cenowo są podstawowe preparaty grubowarstwowe (np. Remmers BIT 2K Basic). Im więcej modyfikatorów i substancji polepszających właściwości masy, tym wyższa cena produktu. Ceny mas do hydroizolacji najlepiej porównywać w przeliczeniu na 1 kg produktu. Wahają się one od ok. 10 zł za kg do nawet 30 zł za produkty o najlepszych właściwościach, np. o podwyższonej elastyczności lub bardzo krótkim czasie schnięcia.

 

Izolacja pozioma fundamentów

 

Pozioma izolacja fundamentów to szczególnie ważny element prac. Przy jej braku materiał, z którego wzniesiono ściany, może kapilarnie chłonąć wodę z fundamentów. Powstają w ten sposób zawilgocenia będące przyczyną rozwoju grzybów, przebarwień oraz odpadania wierzchnich warstw, np. tynku. Warstwa izolacji na ławach fundamentowych oddziela też fundament od ścian i zapobiega przenoszeniu na siebie naprężeń powstających np. podczas osiadania budynku w glebie. Który materiał będzie zatem najwłaściwszy do tego ważnego zadania?

 • Izolacja pozioma fundamentów przy użyciu masy bitumicznej – łatwa w aplikacji masa bitumiczna stworzy szczelną i elastyczną powłokę między ścianą a fundamentem.
 • Izolacja pozioma fundamentów przy użyciu papy – to także skuteczne rozwiązanie pod warunkiem odpowiedniego doboru papy – powinna być ona elastyczna oraz wykazywać dużą odporność mechaniczną. Wadą jest dłuższy czas wykonywania izolacji poziomej przy użyciu papy.

 

Wybór bitumicznej hydroizolacji fundamentów a poziom wód gruntowych

 

Dobór metody zabezpieczenia fundamentów przed wodą i wilgocią zależy od tego, jaki stopień przepuszczalności ma gleba, w której znajdują się mury fundamentów. Mogą to być gleby gliniaste charakteryzujące się małą przepuszczalnością wody. Oznacza to, że woda nie wsiąknie szybko w glebę i będzie miała stały kontakt z murami fundamentów. Ich przeciwieństwem są przepuszczalne gleby piaszczyste. Drugi istotny aspekt to poziom wód gruntowych – jeśli jest on wysoki, warstwa hydroizolacji powinna być szczególnie trwała. Produkty do zabezpieczenia fundamentów przed wodą można podzielić na kilka grup ze względu na poziom zabezpieczenia, jaki tworzą:

 

 • Preparaty dyspersyjne – to produkty o właściwościach jedynie przeciwwilgociowych, które nie ochronią ścian fundamentów przed wodą spływającą z powierzchni czy napierającą od strony gruntu. W niektórych przypadkach rozcieńczone produkty dyspersyjne stosuje się jako grunt pod właściwą hydroizolację. Zaletą takich preparatów jest niska cena, sprawdzą się jednak one jedynie w przypadku niepodpiwniczonych budynków osadzonych na piaszczystych glebach. Wystarczająca jest wówczas tzw. lekka izolacja, którą można wykonać m.in. za pomocą preparatów dyspersyjnych (np. Dysperbent ADW).

 

 • Papy – to rozwiązanie dobre, które może zapewnić ochronę przeciwwodną i przeciwwilgociową, ale pod kilkoma warunkami. Po pierwsze do fundamentów należy stosować dobrej jakości papy, co podwyższa koszty inwestycji. Kolejnym warunkiem jest dokładne wykonanie hydroizolacji, tak aby nie miała ona słabych punktów, takich jak np. spojenia poszczególnych fragmentów papy czy załomy.

 

 • Grubowarstwowe masy bitumiczne – to masy modyfikowane polimerami (tzw. masy KMB), które zapewniają zarówno ochronę przeciwwodną, jak i przeciwwilgociową, dlatego szczególnie zaleca się stosowanie ich w trudniejszych warunkach (np. przy napierających na fundamenty wodach gruntowych). To preparaty, które stosuje się powszechnie także do hydroizolacji balkonów i tarasów.

 

 

Masy jednoskładnikowe i dwuskładnikowe – na czym polega różnica?

 

Masy bitumiczne dzielą się na preparaty jednoskładnikowe, które są gotowe do użytku po wymieszaniu z wodą, a także masy dwuskładnikowe. Przygotowanie masy polega wówczas na wymieszaniu ze sobą za pomocą mieszadła elektrycznego dwóch komponentów (zgodnie z proporcjami, które podaje producent). W obu przypadkach przygotowanie preparatu do aplikacji jest jednak bardzo proste. Różnice mogą dotyczyć jednak jego właściwości:

 • masy jednoskładnikowe – mają dłuższy czas schnięcia, ponieważ wiążą się przez wysychanie; w przypadku ryzyka wystąpienia opadów po nałożeniu masy, konieczne może być osłonięcie fundamentów folią ochronną,
 • masy dwuskładnikowe – preparaty dwuskładnikowe wiążą się w wyniku reakcji chemicznej, dlatego szybciej schną i umożliwiają szybsze nałożenie drugiej warstwy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl