Kategorie wpisów
Lazura – sposób na efektowną konserwację drewna

Lazura – sposób na efektowną konserwację drewna

 

 

Drewniane podłogi, balustrady, meble oraz inne elementy architektury to ozdoba każdego ogrodu czy elewacji. Aby cieszyć się nimi przez wiele lat, konieczna jest jednak regularna konserwacja drewna. Lazury do drewna Remmers to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie cechy kilku produktów do pielęgnacji drewna jednocześnie.

 

Lazura do drewna to rodzaj farby na bazie żywic alkidowych. Produkt ten przeznaczony jest do drewnianych powierzchni zewnętrznych, m.in. mebli ogrodowych, altan, drzwi, okien, płotów i wielu innych. Chroni drewno przed wpływem warunków atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz, wiatr czy mróz. Tym, co odróżnia lazury od tradycyjnych impregnatów i olejów (np. olej Remmers do tarasów i mebli), jest zawartość pigmentu. Nie należy jednak mylić ich z tradycyjnymi kryjącymi farbami do drewnianych powierzchni.

 

 

3 w 1, czyli jak działają lazury do drewna

 

Lazura to preparat łączący w sobie cechy aż trzech produktów: impregnatu, powłoki gruntującej i farby. Zawiera pigmenty nadające drewnianej powierzchni określony kolor, ale jednocześnie zapewnia widoczność naturalnego rysunku drewna. W przeciwieństwie do farb kryjących, lazura nie zmienia całkowicie koloru drewna, a jedyne go podkreśla, zachowując przy tym naturalną fakturę słojów. Lazury działają też hydrofobowo – blokują wnikanie wilgoci do wnętrza drewnianych elementów i sprawiają, że woda łatwiej gromadzi się na jego powierzchni i szybciej wysycha. Powłoki wykonane z lazurów mają mikroporowatą strukturę, która ułatwia oddychanie naturalnego surowca, jakim jest drewno. Dzięki takiej ochronie, drewniane powierzchnie zachowują efektowny wygląd, a jednocześnie są zabezpieczone przed:

 

 

  • wchłanianiem wody i wilgoci – lazura wysyca drewno, dzięki czemu nie wchłania ono wilgoci i nie ulega degradacji,
  • mrozami – lazury można stosować na zewnątrz i nie szkodzą im zarówno upały, jak i bardzo niskie temperatury,
  • promieniowaniem UV – wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne drewno rozsycha się i szybciej niszczeje,
  • rozwojem pleśni i glonów.

 

 

Barwy lazurów do drewna

 

Lazury do drewna są dostępne w różnych wariantach, w tym przezroczystych i półprzezroczystych. Tworzą one wtedy bezbarwną powłokę, która nie zmienia naturalnej barwy drewna. Lazury mogą mieć też charakter kryjący, który nada drewnianej powierzchni bardziej zdecydowaną (choć nadal naturalną) barwę, np. platynową (Remmers 3 w 1 Grey Protect). Barwiące odmiany lazurów do drewna najczęściej utrzymane są w naturalnej tonacji, która odpowiada poszczególnym gatunkom drewna, np. jasny dąb lub teak. Należy pamiętać o tym, że lazury to nie w pełni kryjące farby, ale preparaty, które podbijają i częściowo zmieniają barwę drewna, zachowując jego naturalną strukturę. Intensywność kolorów zależy od liczby nałożonych warstw oraz wyjściowego koloru powierzchni.

 

 

Kiedy najlepiej konserwować drewno?

 

Pora roku, w której należy konserwować drewno, nie jest ściśle określona. Można zdecydować się na konserwację zarówno przed zbliżającym się sezonem jesienno-zimowym, jak i wiosną lub latem. Bardzo ważne są natomiast warunki prowadzenia prac. Lazury (i większość innych preparatów do konserwacji drewna) należy nakładać na suche powierzchnie drewniane i w odpowiednich warunkach pogodowych. Temperatura powietrza powinna wynosić od 5 do maksymalnie 30°C. Najlepiej, gdyby w następnych dniach nie były przewidziane opady. W razie wątpliwości, co do pogody, warto zabezpieczyć malowaną powierzchnię w inny sposób, np. umieścić w przewiewnym, ale zadaszonym miejscu lub ewentualnie zabezpieczyć przed deszczem folią ochronną.

 

 

Jak stosować lazury do drewna?

 

Stosowanie preparatów lazurujących jest bardzo łatwe, a jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę odpowiednia pogoda. Produkty tego typu są gotowe do użycia i nie wymagają rozcieńczania wodą. Jedyną czynnością konieczną przed malowaniem jest po prostu dokładne wymieszanie zawartości puszki. Lazury najlepiej nakładać płaskim pędzlem z naturalnego włosia o szerokości dostosowanej do danej powierzchni (np. pędzel 5 cm) zgodnie z ułożeniem naturalnych włókien drewna. Możliwe jest także stosowanie profesjonalnych urządzeń natryskowych z zamkniętym pojemnikiem na preparat. Ważne, aby przed przystąpieniem do pracy, powierzchnia drewna była starannie oczyszczona z brudu, żywicy czy starych powłok malarskich, takich jak farby. Zwykle konieczne jest nałożenie minimum dwóch warstw (druga warstwa powinna być nakładana po upływie ok. 12 godzin – w zależności od warunków schnięcia drewna). Każda kolejna warstwa preparatu przyczyni się do większego wysycenia drewna pigmentem (z wyjątkiem preparatów przezroczystych).

 

 

Czy lazury do drewna mają jakieś wady?

 

Tak, jak każdy produkt, również lazury do drewna mają swoje wady, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o ich użyciu. Lazury do drewna zwykle nie stanowią skutecznej ochrony przed szkodnikami takimi jak owady lub grzyby. Jeśli chcemy pokryć lazurem surowe drewno, które nie było wcześniej konserwowane, trzeba najpierw zabezpieczyć je środkiem zabezpieczającym je przed szkodnikami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl