Kategorie wpisów
Hydroizolacja łazienki – sposoby na niezawodną ochronę przed wodą i wilgocią

Hydroizolacja łazienki – sposoby na niezawodną ochronę przed wodą i wilgocią

 

Hydroizolacja łazienek zapobiega powstawaniu zawilgoceń oraz rozwojowi pleśni i grzybów, które mogą prowadzić nawet do uszkodzeń konstrukcji budynku. Ważne jest zarówno prawidłowe wykonanie hydroizolacji, jak i odpowiedni dobór preparatów do jej wykonania.

 

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na działanie wody i wilgoci, dlatego wymaga zwiększonej ochrony. Aby ją zapewnić, nie wystarczy jedynie dobór dobrej jakości płytek łazienkowych i wodoszczelnych fug. Wiele w tej kwestii zależy od zastosowanych materiałów budowlanych, a także… umiejętności i doświadczenia osoby, która zajmuje się wykończeniem łazienki. Jeśli chcemy uzyskać w 100% szczelne i estetycznie wykonane powierzchnie, warto zwrócić się do doświadczonego fachowca, który będzie wiedział, jak dobrać preparaty do hydroizolacji.

 

Sposoby na niezawodną hydroizolację łazienki

 

Tak naprawdę nie ma jednej właściwej ochrony przed wodą i wilgocią w łazience. Na rynku budowalnym dostępnych jest bardzo wiele preparatów o właściwościach przeciwwodnych i przeciwwilgociowych – trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo je dobrać oraz, w jakiej kolejności stosować. Skuteczna hydroizolacja to nie jedna warstwa, ale układ kilku warstw, które wzajemnie się uzupełniają, dając niezawodną ochronę.

 

  1. Zaplanowanie prac

Przed pracami związanymi z wykonaniem hydroizolacji łazienki, trzeba wydzielić w niej tzw. strefy mokre i wilgotne. Do stref mokrych należą miejsca, które będą miały bezpośredni kontakt z wodą, to m.in. podłogi (oraz ok. 10-centymetrowe odcinki ścian znajdujące się bezpośrednio przy podłodze), okolice wanny, prysznica czy umywalki. Pozostałe obszary to strefy wilgotne, które nie będą miały kontaktu z wodą, a jedynie ze stale obecną w łazience wilgocią.

 

  1. Przygotowanie podłoża pod hydroizolację, czyli wyrównanie i zagruntowanie

Prawidłowe przygotowanie powierzchni to gwarancja dobrej przyczepności nakładanych warstw. Jak w przypadku większości prac wykończeniowych, podłoże powinno być czyste, suche oraz wolne od zabrudzeń. Konieczne jest także uzupełnienie ewentualnych ubytków w oraz zamaskowanie rys. Na tak przygotowane podłoże, należy nałożyć warstwę gruntującą. Gruntowanie przed hydroizolacją poprawia jego chłonność i zwiększa przyczepność kolejnych warstw.

 

  1. Solidna hydroizolacja podpłytkowa

Okładzina ceramiczna, nawet wodoszczelna i najwyższej jakości, nigdy nie stanowi skutecznej ochrony przed wodą. Jej słabym punktem są fugi, w których z czasem mogą tworzyć się uszczerbki przepuszczające wodę. Podobnie w przypadku samych płytek – nawet drobne pęknięcia mogą doprowadzić do przecieków. Dlatego pierwszą podstawową zasadą jest skuteczna hydroizolacja podpłytkowa. Dopiero do tak przygotowanej powierzchni można kleić płytki lub inne okładziny łazienkowe. Aby stworzyć szczelną hydroizolację podpłytkową, można użyć tzw. folii w płynie lub preparatów, takich jak:

 

  • jednoskładnikowe mikrozaprawy uszczelniające (np. elastyczna masa uszczelniająca Weber.tec 824) – wymagają one jedynie wymieszania z wodą; zaletą mikrozapraw jest drobne uziarnienie, dzięki czemu bardzo dobrze wnikają w podłoże, chroniąc je przed cząsteczkami wody,
  • dwuskładnikowe masy hydroizolacyjne (np. Izoplast Hydrolastic) – to produkty składające się z komponentu płynnego i sypkiego, które po wymieszaniu tworzą trwałą ochronę przeciwwodną i przeciwwilgociową.

 

  1. Uszczelnianie połączeń między armaturą a powierzchnią łazienki oraz naroży

Odpowiednie uszczelnienie połączeń między różnymi elementami łazienki, takimi jak wanna, prysznic, umywalka czy sedes jest bardzo ważne. Dodatkowego zabezpieczenia wymagają także połączenia podłogi ze ścianami, dylatacje oraz naroża. Najskuteczniejszym obecnie rozwiązaniem w tej kwestii są elastyczne taśmy uszczelniające, które wkleja się w materiały hydroizolacyjne (np. Weber.tec 828 DB 75).

 

  1. Uszczelnienie przejść rurowych

Miejsca, w których rury przechodzą przez ściany łazienki, to także obszary wymagające dodatkowej ochrony. Można uszczelnić je za pomocą odpowiednio przyciętych taśm do hydroizolacji, specjalnych uszczelek oraz dodatkowej warstwy preparatu do hydroizolacji.

 

Dokładne zapoznanie się z instrukcją

 

Trzeba mieć na uwadze, że wiele preparatów do hydroizolacji ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Często okazuje się, że masa, której użyliśmy np. do hydroizolacji balkonu, sprawdzi się także w łazience. Dzięki temu można sięgnąć po sprawdzony wcześniej produkt, którego sposób działania już znamy. To także często okazja do zużycia nadmiarów jakiegoś preparatu lub zakupienia większej ilości w promocyjnej cenie. Najważniejszą zasadą w postępowaniu z materiałami do hydroizolacji jest jednak ścisłe trzymanie zasad określonych przez producenta. Dotyczą one m.in. sposobu aplikacji i czasu schnięcia środków do hydroizolacji. Testowanie nowych rozwiązań na własną rękę skutkować może jedynie nieszczelną powłoką i kosztownymi remontami. Ważne jest także sprawdzenie, czy dany preparat do hydroizolacji można stosować na konkretnym rodzaju podłoża.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl