Kategorie wpisów
Hydroizolacja piwnicy – jak ją wykonać?

Hydroizolacja piwnicy – jak ją wykonać?

 

Podobnie jak fundamenty, piwnica ma stały kontakt z glebą. Jest więc szczególnie narażona na działanie wody i wilgoci. Dodatkowo, w glebie występować mogą agresywne związki chemiczne, które stopniowo niszczą materiały budowlane. Trzeba pamiętać o tym, że woda wnikająca do piwnicy od strony gruntu tworzy doskonałe środowisko do rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, grzybów i pleśni. Właściwa hydroizolacja fundamentów i piwnic wymaga więc zastosowania szeregu materiałów o właściwościach przeciwwodnych i przeciwwilgociowych. Tradycyjna papa i beton o podwyższonej szczelności to za mało, aby zabezpieczyć piwnicę na długie lata. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych lub gleby o niskiej przepuszczalności, które zatrzymują wodę opadową. W przypadku gleb przepuszczalnych oraz niskiego poziomu wód gruntowych, może też okazać się, że wystarczająca będzie izolacja przeciwwilgociowa. O tym, jaki typ hydroizolacji zastosować w budynku, powinien jednak decydować specjalista.

 

 

Jak wykonać hydroizolację piwnicy w nowopowstającym budynku?

 

Hydroizolację piwnicy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy dotyczy izolacji ścian i podłóg. Druga część prac, często pomijana, to zabezpieczenie szczegółów – łączeń elementów, szczelin czy przejść rurowych.

 

Hydroizolacja podłogi w piwnicy – podłoga w piwnicy wymaga szczególnego zabezpieczenia (tzw. poziomej izolacji podposadzkowej). Uszczelnienie międzywarstwowe (pod jastrychem) najlepiej wykonać z masy bitumicznej, która stworzy bezspoinową i stosunkowo elastyczną powłokę. Preparaty bitumiczne są odporne na wodę oraz agresywne substancje występujące w glebie, dlatego stosuje się je m.in. także do izolacji zewnętrznych. Nim zostanie nałożona masa bitumiczna (np. Remmers Bit 2K Basic), warto zadbać o odpowiednią przyczepność podłoża. W tym celu najlepiej zabezpieczyć je za pomocą odpowiedniego gruntu pod hydroizolacje.

 

Hydroizolacja ścian piwnicy – podstawową czynnością podczas hydroizolacji ścian piwnic (i fundamentów) jest zabezpieczenie ich od zewnątrz. W tym wypadku kolejny raz rozwiązaniem jest masa bitumiczna, ponieważ jest ona preparatem, który może mieć kontakt z glebą. Innym rozwiązaniem są odpowiednio dobrane papy bitumiczne. Jeśli nie jest możliwe odpowiednie zabezpieczenie ścian od zewnątrz, sposobem na zatrzymanie wilgoci i wody mogą być mineralne mikrozaprawy uszczelniające, które wnikają w strukturę ściany, chroniąc je przed wodą i wilgocią (np. tec Superflex 2D).

 

Uszczelnienie przejść rur i kabli przez ściany – otwory w ścianach na kable i rury to miejsca szczególnie narażone na przecieki. Można zabezpieczyć je na kilka sposobów, m.in. przy użyciu uszczelniającej masy bitumicznej lub bardziej elastycznej masy polimerowej oraz specjalnych gumowych uszczelek. Ważna przy tym jest przede wszystkim dokładność wykonania każdego etapu prac.

 

Uszczelnianie połączeń – dokładnego zabezpieczenia wymagają także miejsca połączenia hydroizolacji pionowej i poziomej oraz styku różnych materiałów budowlanych. Rozwiązaniem może być wówczas zastosowanie taśm uszczelniających lub tkanin wzmacniających, które zapewniają ciągłość hydroizolacji.

 

 

Jak zabezpieczyć przed wodą i wilgocią starą piwnicę?

 

Przed wodą można zabezpieczyć od wewnątrz także istniejącą już piwnicę. W przypadku ścian (hydroizolacja pionowa) zalecane jest wykonanie iniekcji. Polegają one na aplikacji odpowiedniego preparatu do iniekcji w otwory wywiercone w murze. Preparat wnika w ścianę i tężeje, wzmacniając ją i chroniąc przed dalszym wchłanianiem wody. Iniekcje można stosować także w przypadku zawilgoconych posadzek.

 

 

Jak osuszyć zalaną piwnicę?

 

W piwnicy, częściej niż w innych pomieszczeniach, zdarzają się sytuacje awaryjne. Zalania mogą być spowodowane nie tylko usterką, ale także nagłym podniesieniem się poziomu wód gruntowych czy bardzo intensywnymi opadami. O ile odpompowanie wody z zalanej piwnicy jest zadaniem stosunkowo prostym, o tyle osuszenie zawilgoconych ścian i posadzek nie jest już tak oczywiste. Rozwiązaniem ponownie mogą okazać się iniekcje. Preparaty do iniekcji (np. Weber.tec 946) można stosować nawet na bardzo zawilgoconych powierzchniach (do 95%). Pozwalają one nie tylko wykonać wtórną hydroizolację piwnicy, ale także mostkują rysy i realnie wzmacniają strukturę murów.

 

 

Czy istnieje złoty środek?

 

Właściwa hydroizolacja piwnic to niełatwe zadanie, które można zrealizować na wiele sposobów. Nie ma jednej najskuteczniejszej metody, ponieważ wiele w tej kwestii zależy od indywidualnych uwarunkowań danego obiektu, poziomu wód gruntowych czy wieku budynku. Tym, co ma szczególny wpływ jakość hydroizolacji piwnic, są z pewnością odpowiednio dobrane preparaty o działaniu przeciwwodnym i przeciwwilgociowym.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl