Kategorie wpisów
Hydroizolacja domu – najczęściej popełniane błędy

Hydroizolacja domu – najczęściej popełniane błędy

Hydroizolacja jest dziś nieodzownym elementem budownictwa. Przyczyniają się do tego rosnące wymogi efektywności energetycznej budynków, ekstremalne opady deszczu czy wilgotne zimy. Radzimy, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów w tej dziedzinie i skutecznie zabezpieczyć dom przed zalaniem, utratą ciepła oraz wilgocią.

 

Zarówno hydroizolacja nowego budynku, jak i izolacja wtórna domu już istniejącego to zadania, które w wielu przypadkach można wykonać samodzielnie. Właściwie wykonana nie tylko chroni budynek przed zalaniem, ale także przyczynia się do oszczędności energii i ochrony środowiska. Przed wyborem materiałów i rozpoczęciem pracy, warto jednak wiedzieć, jakie są najczęściej popełniane błędy w tej dziedzinie.

 

 

  1. Niewłaściwe przygotowanie podłoża

 

Przygotowanie podłoża pod preparat do hydroizolacji jest zbliżone do czynności, jakie trzeba wykonać przed tynkowaniem czy malowaniem. Ważną rolę odgrywa w tym przypadku gruntowanie przed hydroizolacją. Różnica między nim a zwykłym gruntowaniem polega przede wszystkim na wyborze preparatów, które będą dobrze współgrać z wybraną powłoką. Zaleca się w tym przypadku stosowanie specjalnych gruntów pod hydroizolacje (np. Remmers Kiesol MB) lub preparatów dyspersyjnych (np. Izoplast R-W). Gruntowanie wzmacnia powierzchnię i sprawia, że zastosowane powłoki mają lepszą przyczepność. Przed samym gruntowaniem także trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być ono równe, czyste, pozbawione luźnych elementów i najczęściej suche (choć niektóre preparaty do hydroizolacji można stosować na wilgotną powierzchnię). Jeśli podłoże ma pęknięcia lub uszczerbki, trzeba zamaskować je za pomocą masy naprawczej o właściwościach hydroizolacyjnych.

 

 

  1. Niewłaściwy dobór materiałów

 

To błąd, który dość łatwo popełnić. Rynek preparatów do hydroizolacji jest dziś bardzo rozwinięty, a każdy producent zapewnia, że jego preparaty są najlepsze. Do wyboru mamy masy bitumiczne, masy mineralne, żywice, a także nowoczesne preparaty stanowiące połączenie różnych produktów. Przed zakupami warto więc najpierw dokładnie zapoznać się z ofertą i poszukać informacji nie tylko w internecie czy w sklepie z materiałami budowlanymi, ale także na forach i blogach poświęconych tej tematyce. Doskonałym źródłem informacji są też instrukcje obsługi oraz karty techniczne produktów (dostępne na stronach internetowych producentów). Dokładnie opisują one, jak stosować dany preparat i jakie są ewentualne przeciwwskazania.

 

 

  1. Niewłaściwa aplikacja preparatu do hydroizolacji

 

W tej kwestii należy się po prostu ściśle trzymać wytycznych producenta. Wpływ na jakość hydroizolacji mają warunki, w jakich prowadzone są prace, np. temperatura powietrza, stopień wilgotności czy nasłonecznienie. Nieprzestrzeganie tych zaleceń to najprostsza droga do nieszczelnej hydroizolacji. Ważna jest także odpowiednia aplikacja preparatu – w wałki, pędzle, mieszadła i inne akcesoria do pracy należy zaopatrzyć się dopiero po wyborze odpowiedniego preparatu, znając jego wymagania. Niewłaściwa technika aplikacji może prowadzić do niepełnej izolacji. Nierówne nałożenie powłoki, niedostateczna liczba warstw lub niewłaściwa grubość warstw to bardzo częste przyczyny wad hydroizolacji budynku.

 

 

  1. Brak dbałości o szczegóły – hydroizolacja balkonów, tarasów i łazienek

 

Wiele błędów wynika z niedokładności w zabezpieczeniu szczegółów, takich jak połączenia różnych materiałów, miejsca przejść przez przegrody (np. rur przez ściany) czy detale wykończeniowe wokół otworów okiennych i drzwiowych. Niedostateczne uszczelnienie w tych obszarach może prowadzić do wycieków wody lub zawilgoceń. Skuteczna hydroizolacja opiera się na tym, że tworzy bezspoinową, szczelną powłokę na całej zabezpieczanej powierzchni. Ignorowanie drobiazgów może prowadzić nawet do uszkodzeń konstrukcji budynku. Szczególnego zabezpieczenia wymagają też powierzchnie tarasów i balkonów (hydroizolacja podpłytkowa) oraz miejsca mocowania balustrad (więcej praktycznych porad na ten temat tutaj).

 

 

  1. Niewłaściwa hydroizolacja fundamentów

 

Nieszczelne i zawilgocone fundamenty to bardzo poważny problem wymagający kosztownych prac naprawczych. Pole do popełnienia błędu w tej kwestii jest bardzo szerokie – od źle dobranych preparatów hydroizolacyjnych po niewłaściwe nałożenie warstw czy niedostateczną dbałość o szczegóły. W przypadku izolacji fundamentów za pomocą masy bitumicznej, szczególnie ważne jest odpowiednie wykończenie miejsc wrażliwych (np. załomów, naroży) oraz dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne hydroizolacji (np. folią kubełkową).

 

 

  1. Pominięcie testowania hydroizolacji

 

Ważnym etapem tworzenia hydroizolacji jest przeprowadzenie testów szczelności po skończonej pracy. Pozwala to potwierdzić skuteczność zastosowanych materiałów i technik oraz odkryć niedokładnie zabezpieczone miejsca wymagające jeszcze poprawek. Pominięcie tego etapu może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości – od niewielkich zawilgoceń i utraty ciepła po konieczność przeprowadzenia kosztownych remontów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl