Kategorie wpisów
Co zrobić ze śmieciami po remoncie i hydroizolacji?

Co zrobić ze śmieciami po remoncie i hydroizolacji?

Wykonanie szczelnej warstwy hydroizolacji to tylko część sukcesu. Po pracach budowlano-remontowych zostaje bowiem zawsze bałagan, z którym trzeba szybko się uporać. Co zrobić z resztkami preparatów do hydroizolacji i innymi odpadami budowlanymi?Utylizacja odpadów budowlanych musi być wykonana zgodnie z przepisami prawa. Dotyczą one zarówno dużych inwestycji, jak i małych, przydomowych remontów, a także zadań związanych z hydroizolacją powierzchni. Problemem są nie tylko zużyte materiały ochronne i brudne narzędzia, ale przede wszystkim resztki niewykorzystanych do końca preparatów technicznych. Dochodzi do tego także aspekt estetyczny – sterty niepotrzebnych materiałów budowlanych, nawet równo ułożonych, skutecznie oszpecą każdą posesję.

 

 

Co mówi prawo?

 

Zgodnie z ustawą o odpadach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1597), odpady budowalne nie mogą trafić do zwykłego kontenera na śmieci. Muszą one zostać odpowiednio posegregowane, zmagazynowane, a następnie wywiezione z placu budowy do miejsca utylizacji. Zawsze trzeba liczyć się z możliwością kontroli (i otrzymania kary finansowej) pod kątem zgodnego z przepisami składowania odpadów budowlanych. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wynajęcie kontenera na wszystkie śmieci budowlane, który za stosowną opłatą odbierze zajmująca się tym firma. Materiały budowlane można jednak segregować – im lepiej zostanie to zrobione, tym mniejsze będą koszty ich utylizacji.

 

  • Gdzie wyrzucić gruz budowlany?

Gruz należy składować w podstawionych kontenerach. Jeśli gruzu jest niewiele, mogą być to także mocne worki, które samodzielnie dostarczymy do miejscowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Warto pamiętać o tym, że czysty gruz (ceglany, betonowy lub składający się np. z pokruszonych posadzek lub tynków) można oddawać do punktów skupu. Podobnie w przypadku tzw. gruzu zmieszanego, który zawiera inne resztki budowlane (np. glazura, złom, fragmenty płyt gipsowo-kartonowych), ale w ilości nieprzekraczającej 5% łącznej zawartości kontenera. Gruz zanieczyszczony (zawierający wszelkie inne odpady budowlane, takie jak np. zużyte narzędzia, plastiki, złom, szkło, PVC, kawałki paneli) nie może zostać ponownie wykorzystany, dlatego koszty jego utylizacji są najwyższe.

 

  • Gdzie wyrzucić styropian?

Styropian to także surowiec, który można poddać recyklingowi. Dotyczy to jednak tylko czystych resztek styropianowych (bez klejów czy zapraw). Zabrudzone styropiany (np. zerwana stara warstwa izolacji wraz z tynkiem) muszą trafić na pobliskie miejsce zbiórki odpadów (PSZOK), co także wiąże się także z uiszczeniem odpowiedniej opłaty.

 

  • Materiały bitumiczne

Zużyte papy i smoły są szczególnie szkodliwe dla środowiska, dlatego nie mogą trafić nawet do zwykłego kontenera na gruz. Trzeba je też odpowiednio składować, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z glebą. Droższym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na odpady tego typu, który zabierze później wyspecjalizowana firma. Tańszym – samodzielne dostarczenie ich do lokalnego PSZOK-u i zostawienie ich tam (za opłatą). Trzeba jednak najpierw upewnić się, że dany PSZOK zbiera odpady bitumiczne, gdyż nie wszystkie punkty świadczą tego typu usługi.

 

  • Wełna mineralna

To także materiał budowalny, który jest niebezpieczny dla środowiska i musi zostać poddany specjalnej utylizacji. Nie może być też składowany po prostu na posesji lub w ogólnym kontenerze na odpadki. Kolejny raz rozwiązaniem jest zamówienie usług firmy specjalizującej się w odbieraniu tego typu odpadów.

 

 

Co zrobić z resztkami preparatów do hydroizolacji?

 

O ile zasady wywozu gruzu czy odpadów zmieszanych są powszechnie znane, o tyle sposób utylizacji preparatów używanych do hydroizolacji nie jest już tak intuicyjny. Resztki preparatów technicznych – m.in. mas mineralnych, zapraw, klejów, gruntów pod hydroizolację i innych mieszanin, nie mogą trafić do kontenera na odpady budowlane. Pod żadnym pozorem nie można ich także po prostu wylać do ścieków czy (co gorsza) po prostu na ziemię. To substancje, które także trzeba oddać do lokalnego PSZOK-u, gdzie zostaną odpowiednio zutylizowane. Dotyczy to również zabrudzonych plastikowych i metalowych opakowań po tych preparatach, które nie mogą być wyrzucone do pojemnika na tworzywa sztuczne (ewentualnie do kontenera na zmieszane odpady budowlane pod warunkiem, że są one opróżnione).

 

 

Co jeszcze można zrobić z resztkami preparatów do hydroizolacji?

 

Wiele materiałów budowlanych można też po prostu przechować i ponownie wykorzystać. Nie jest to jednak oczywiste w przypadku już wymieszanych preparatów czy otwartych opakowań. Informacja o możliwości i warunkach przechowywania danej substancji powinna być jednak podana na opakowaniu, dlatego każdorazowo trzeba zapoznać się z instrukcją producenta. Problem pozostałych po hydroizolacji preparatów rozwiązać można także w duchu „zero waste”, czyli po prostu oddać je za darmo zainteresowanym osobom. Można wykorzystać do tego np. lokalne sąsiedzkie grupy na portalach społecznościowych, gdzie wystarczy zamieścić ogłoszenie o tym, że oddamy zbędne materiały budowlane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl