Kategorie wpisów
Hydroizolacja – czyszczenie powierzchni przed i po skończonej pracy

Hydroizolacja – czyszczenie powierzchni przed i po skończonej pracy

 

Zaprawy, płyny gruntujące i masy do hydroizolacji często zostawiają trwałe ślady na innych powierzchniach. Dodatkowo, przed hydroizolacją starszych budynków, często trzeba usunąć naloty, pleśnie i grzyby. Jak szybko poradzić sobie z takimi zabrudzeniami?

 

 

Oczywiście najlepszym sposobem zapobiegania trwałym zabrudzeniom przy remoncie jest dokładne zabezpieczenie sąsiadujących powierzchni. Nie zawsze się to jednak udaje. O ile na zewnątrz budynku nie jest to aż tak duży kłopot, o tyle we wnętrzach trzeba zachować większą ostrożność. Gorzej, gdy powierzchnia jest remontowana i zanim przystąpimy do prac, trzeba ją najpierw oczyścić.

 

 

Grzyb na ścianie – jak go zwalczyć?

 

Walka z zagrzybieniem to pierwszy krok, jaki trzeba wykonać przy remoncie, np. przed wtórną hydroizolacją piwnicy. Powinna ona zacząć się od ustalenia przyczyny występowania grzybów (np. nieszczelność, niewłaściwa wentylacja). Inaczej problem może powrócić. Gdy grzyb atakuje tylko powierzchnię ścian czy sufitów, wystarczy powierzchniowy preparat o działaniu grzybobójczym. Powszechnie znanym domowym sposobem jest też mieszanina wody z octem, którą należy spryskać zajętą powierzchnię. To jednak optymistyczny scenariusz. Gdy grzyby dostaną się do wnętrza materiałów budowlanych, np. w tynki, farby i głębiej, nie unikniemy poważniejszego remontu. Z pomocą mogą przyjść wówczas płyny i kremy do iniekcji zabezpieczające mury przed dalszym chłonięciem wilgoci.

 

 

Zielone naloty na murach

 

Charakterystyczny zielonkawy nalot na murze zewnętrznym tworzą rozrastające się na jego powierzchni glony. Wybierają one zwykle zawilgocone fragmenty, stanowiąc przy tym doskonałe podłoże do rozwoju grzybów i pleśni. Pokrytą glonami powierzchnię można ostatecznie doczyścić szczotką i wodą z octem, choć jest to zadanie bardzo czasochłonne. Innym rozwiązaniem jest zastosowaniu płynów do usuwania zabrudzeń biologicznych (np. Glonosan). To uniwersalne preparaty, które pomogą pozbyć się zielonkawych nalotów nie tylko z murów, ale także z posadzek, a nawet mebli ogrodowych.

 

 

Plamy po preparatach technicznych

 

W przypadku plam po preparatach do hydroizolacji zawsze można użyć specjalnego detergentu przeznaczonego do zabrudzeń tego typu. Nowoczesne preparaty czyszczące mogą zazwyczaj być stosowane na większości powierzchni (np. na glazurze, szkle, metalach). Przedtem trzeba jednak dobrze zapoznać się z instrukcją i sposobem aplikacji. Można też stosować tzw. domowe porady, które były stosowane od lat i też mogą się sprawdzić:

 

  • Emulsje i preparaty wodorozcieńczalne – płyny gruntujące do hydroizolacji, jednoskładnikowe mikrozaprawy i inne preparaty mające w składzie wodę najlepiej zmyć jak najszybciej po prostu wodą (często wystarczy do tego mokra ścierka lub gąbka). Gorzej, gdy plamy zdążą zaschnąć – wówczas niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów do usuwania tego typu zabrudzeń. Często nie unikniemy też skrobania.

 

  • Plamy z silikonu i elastycznych mas uszczelniających – świeże plamy wystarczy zetrzeć np. szmatką nasączoną wodą z płynem do naczyń. Warto dbać o to w trakcie pracy, gdyż po zaschnięciu tworzą się z nich szczególnie uporczywe zabrudzenia, których często nie można usunąć za pomocą uniwersalnych preparatów. Konieczne jest przede wszystkim maksymalne zeskrobanie ich z powierzchni. Jeśli skrobanie nie przynosi dostatecznych efektów, można zastosować nowoczesne środki rozpuszczające przeznaczone specjalnie do silikonów. Trzeba pamiętać też o tym, że skrobanie sprawdzi się na twardych i gładkich powierzchniach (np. na płytkach). Chropowate powierzchnie lepiej czyścić za pomocą detergentów.

 

  • Plamy z żywicy epoksydowej – jeśli żywica nie zdążyła się jeszcze związać, można usuwać ją za pomocą acetonu, alkoholu izopropylowego lub innego rozpuszczalnika. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dostosować rozpuszczalnik do powierzchni. Zaschnięte plamy z żywic to trudne do usunięcia zabrudzenia, ponieważ są po zawiązaniu żywica jest niezwykle twarda. Skuteczne może być ich mechaniczne usunięcie, jednak zawsze rodzi ono ryzyko uszkodzenia zabrudzonej powierzchni. Można wtedy połączyć metody i próbować najpierw rozmiękczyć żywicę rozpuszczalnikiem, a później usunąć ją mechanicznie.

 

  • Plamy z preparatów bitumicznych – preparaty bitumiczne tworzą najbardziej uporczywe zabrudzenia. Choć masy bitumiczne przeznaczone są przede wszystkim do użytku zewnętrznego, nietrudno wnieść je pod butami do wnętrz. Domowym sposobem na uporczywe czarne zabrudzenia, np. na ubraniach lub skórze, jest zastosowanie tłuszczu (np. masła, oleju), który rozpuści czarne plamy. Trudniejszym zadaniem jest jednak usuwanie preparatów bitumicznych z betonów czy posadzek. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie specjalny preparat do rozpuszczania smoły. Można też wypróbować któryś z domowych przepisów na plamy ze smoły – np. mieszaninę sody oczyszczonej (1/4 szklanki) i wody (1/2 szklanki) lub mieszaninę wody i octu (1/2 szklanki octu i ½ szklanki wody).
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl