Kategorie wpisów
Hydroizolacja balkonu – najczęściej popełniane błędy

Hydroizolacja balkonu – najczęściej popełniane błędy

 

Prawidłowe wykończenie balkonów i tarasów jest bardzo ważne. To miejsca o szczególnej konstrukcji, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych przez cały rok. Odpowiedni dobór preparatu do hydroizolacji i solidne płytki to nie wszystko. Trzeba wiedzieć też, jak uniknąć błędów.

 

Hydroizolacja balkonu stanowi podstawową ochronę jego konstrukcji przed wodą i wilgocią. Zabezpieczenia przed wodą wymagają też wszelkie łączenia elementów balkonu z elewacją oraz inne miejsca łączeń, w które może dostać się wilgoć – m.in. mocowania balustrad czy załomy. Balkony i tarasy to także elementy zdobiące budynek, a nieestetyczne plamy wilgoci i zacieki zwyczajnie je oszpecają. Od estetyki ważniejsza jest jednak w tym przypadku skuteczność. Płytki balkonowe czy deski to niewystarczająca ochrona. Brak odpowiedniej hydroizolacji pod płytkowej przyczyni się z czasem także do niszczenia tej warstwy.

 

Destrukcyjny wpływ wody

 

Woda opadowa wnika w najmniejsze szczeliny oraz w materiały budowlane. Powoduje ich korozję oraz ułatwia rozwój grzybów. Dociera także do betonowej płyty balkonu, który nie jest już materiałem wodoodpornym. Wilgoć ostatecznie przedostaje się do metalowych elementów płyty balkonowej, czyli znajdującego się w niej zbrojenia. Może prowadzić to nawet do osłabienia całej konstrukcji balkonu. Co przyczynia się do tego, że warstwa hydroizolacji bywa nieskuteczna?

 

Nieprawidłowy spadek balkonu

 

Złe zabezpieczenie balkonu lub tarasu przed wodą może też wynikać z podstawowych błędów konstrukcyjnych. Jeśli na ich powierzchni nie został zachowany prawidłowy spadek, woda opadowa nie będzie spływać, ale gromadzić się na powierzchni. Stojąca na płycie balkonu woda dostanie się w ten sposób w każdą najmniejszą szczelinę. Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, spadek płaszczyzny balkonu powinien wynosić 1,5–2%. Przed rozpoczęciem hydroizolacji, należy więc upewnić się, że betonowa warstwa spadkowa balkonu została odpowiednio wykonana.

 

Źle zabezpieczone miejsca mocowania balustrady

 

Mocowania balustrad do płyty balkonowej to szczególnie wrażliwe miejsca. W wielu przypadkach wymagają one przebicia warstw balkonu. Przy braku odpowiedniej hydroizolacji tych łączeń (np. jedynie za pomocą pianki montażowej), dostająca się tamtędy woda szybko spowoduje szkody. Stal, z której wykonane są słupki balustrady, to materiał o stosunkowo dużej rozszerzalności pod wpływem temperatury. Powoduje do mikropęknięcia, w których gromadzi się woda, a następnie korozję podstaw balustrady. Aby uniknąć przerywania jednolitej struktury podłogi balkonu, zaleca się więc wybór balustrad, które montowane są do czoła lub spodu płyty balkonowej.

 

 

Niedokładna izolacja miejsca styku posadzki ze ścianą

 

Łączenia podłóg ze ścianami to miejsca, które wymagają szczególnej dokładności oraz zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Podstawowe stanowi  taśma do uszczelnień, którą wkleja się pomiędzy płytą balkonu a ścianą (uszczelnienie pod cokołem). Może być ona wklejana np. za pomocą szlamu lub innej masy hydroizolacyjnej. Pomocne będą także kleje uszczelniające. Miejsca styku ścian z posadzką należy wypełnić też masą do dylatacji. Przerwa dylatacyjna pomoże zlikwidować wewnętrzne naprężenia materiałów. Dzięki temu na powierzchni nie powstają pęknięcia, w które dostaje się później woda.

 

Brak zabezpieczenia progów drzwi balkonowych

 

Miejsca styku z podłożem drzwi balkonowych i tarasowych także wymagają dodatkowej ochrony przed wodą. Brak dodatkowej izolacji tych miejsc powoduje powstawanie tzw. zimnych progów, czyli mostków termicznych przez które ucieka ciepło. Może też dostawać się przez nie wilgoć. Dotyczy to również bardzo nisko osadzonych okien, które są dziś bardzo popularnych rozwiązaniem architektonicznym. Warstwa hydroizolacji musi być szczelnie połączona z progiem drzwi – w tym przepadku także przydatna będzie taśma hydroizolacyjna. Drzwi balkonowych nie należy też osadzać bezpośrednio na płycie stropowej, zabezpieczając jedynie pianką montażową. Konieczne jest użycie materiału, który lepiej uszczelni przestrzeń między ościeżnicą a podłożem, np. belek podprogowych.  

 

Nieprawidłowe rozprowadzenie warstwy hydroizolacji

 

To częsta przyczyna błędów. Wynika ona z tego, że w sklepach budowlanych jest bardzo duży wybór preparatów do hydroizolacji, które różnią się między sobą składem. W dodatku hydroizolacja to branża, która się dość intensywnie rozwija, dlatego w sprzedaży pojawiają się produkty o coraz lepszych właściwościach, które nanosi się w inny sposób. Dlatego podczas nakładania hydroizolacji trzeba w każdym wypadku postępować zgodnie z instrukcją podaną przed producenta. Dotyczy to zarówno proporcji komponentów mas dwuskładnikowych, jak i czasu schnięcia produktu. Niedokładność i zbytni pośpiech to częste przyczyny błędów. Wpływ na jakość warstwy hydroizolacji mają:

 

  • liczba warstw preparatu – masy mogą być jednowarstwowe, jednak w większości wymagają nałożenia dwóch warstw, które będą ułożone prostopadle do siebie, a także w odpowiednich odstępach czasowych; nałożenie tylko jednej, ale grubszej warstwy nie zapewni odpowiedniej hydroizolacji,

 

  • nieodpowiedni czas schnięcia masy do hydroizolacji – jest on zależny od rodzaju produktu oraz temperatury otoczenia; częstym błędem jest skracanie czasu schnięcia hydroizolacji (zwykle wynosi on ok. 4 godzin pomiędzy nakładaniem pierwszej i drugiej warstwy oraz ok. 12 godzin przed ułożeniem płytek),

 

  • zbyt gruba warstwa preparatu – grubsza niż zalecana przez producenta warstwa hydroizolacji może pękać podczas wysychania, co prowadzi do nieszczelności,

 

  • nieodpowiednie warunki pogodowe – każdy producent podaje m.in. zakres temperatur przy których można nakładać masę; niektóre masy można nakładać w warunkach wilgotnych, inne wymagają tylko suchego podłoża.

 

 

 

Metody hydroizolacji balkonów i tarasów

 

Hydroizolacja balkonu to tylko z pozoru łatwe zadanie. Wymaga bowiem umiejętności pracy z rożnymi materiałami budowlanymi oraz dokładności – każda szczelina może stać się z czasem przyczyną kosztownego remontu. W przypadku zabezpieczenia balkonów przed wodą nie ma jednego właściwego rozwiązania. Rynek materiałów do hydroizolacji daje pod tym względem wiele możliwości, a wybór metody hydroizolacji zależy najczęściej od samej powierzchni. Oczywiście do popularnych metod należy wciąż papa budowlana. Jest ona jednak stopniowo wypierana przed nowoczesne bezspoinowe preparaty do hydroizolacji, które można podzielić na trzy grupy:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl