Kategorie wpisów
Gruntowanie przed hydroizolacją

Gruntowanie przed hydroizolacją

Hydroizolacja powierzchni za pomocą mas bitumicznych lub mineralnych to dziś najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia budynku przed wodą i wilgocią. Aby stworzyć z nich w pełni skuteczną powłokę przeciwwodną, trzeba starannie wykonać wszystkie etapy prac, w tym gruntowanie.

 

Zdarza się, że gruntowanie przed hydroizolacją jest pomijane. To błąd, ponieważ siłą hydroizolacji z mas mineralnych lub bitumicznych jest właśnie to, że poszczególne warstwy hydroizolacyjne dokładnie do siebie przylegają. Gruntowanie jest bardzo łatwe i stosunkowo niedrogie w stosunku do korzyści, którą przynosi. Odpowiednio dobrany grunt to pierwsza warstwa hydroizolacji, która wpływa przede wszystkim na podłoże. Wnika w głąb porów powierzchni mineralnych, tworząc barierę dla wilgoci i wody.

 

 

Co daje gruntowanie przed hydroizolacją?

 

Podstawową funkcją gruntowania fundamentów czy innych powierzchni, na które nakładana będzie warstwa hydroizolacji, jest wyrównywanie chłonności podłoża. Płyn gruntujący dodatkowo wzmacnia jego strukturę i poprawia przyczepność następnej warstwy. Może to być np. masa hydroizolacyjna lub folia w płynie. Preparaty gruntujące pod hydroizolacje można stosować na betonach, jastrychach cementowych, bloczkach betonu komórkowego oraz innych podłożach mineralnych. Ważne jest jednak to, aby podłoże było właściwie przygotowane do gruntowania.

 

 

Jak przygotować powierzchnię do gruntowania?

 

W przypadku gruntowania przed hydroizolacją kolejność czynności jest taka sama, jak podczas gruntowania ścian przed malowaniem. Do gruntowania można wykorzystać pędzel, wałek lub też nałożyć grunt natryskowo.

 

 1. W pierwszej kolejności zadbać trzeba o to, aby powierzchnia była wolna od luźnych zanieczyszczeń – pyłów, kurzu, kawałków gruzu czy śmieci.
 2. Powierzchnia musi być sucha i pozbawiona innych zanieczyszczeń – tłustych plam, olejów, zaschniętych resztek innych materiałów budowlanych.
 3. Jeśli powierzchnia jest bardzo gładka, można ją zmatowić – zwiększy to przyczepność gruntu.
 4. Kolejnym krokiem jest zadbanie o wypełnienie ewentualnych ubytków, pęknięć czy rys. Rolę wypełniacza podczas mostkowania rys z powodzeniem może pełnić większość mas i zapraw do hydroizolacji. Poważniejsze uszczerbki w podłożu trzeba zaszpachlować przy pomocy odpowiedniego dla niego materiału budowlanego.
 5. Po wyschnięciu rozprowadzonego gruntu, na powierzchnię można nakładać właściwą warstwę hydroizolacyjną (na rynku budowlanym są dostępne także grunty pod hydroizolacje, które można stosować na wilgotnych powierzchniach).

 

 

Grunty pod hydroizolacje – rodzaje preparatów

 

Czy wszystkie rodzaje preparatów do hydroizolacji można gruntować przy użyciu tego samego preparatu gruntującego? Teoretycznie tak, ale wybór gruntu pod masę hydroizolacyjną nie zawsze jest oczywisty. Pod uwagę trzeba wziąć jakość i rodzaj podłoża. Jeśli jest ono luźne warto wybrać grunt głęboko penetrujący, który je dodatkowo wzmocni. Powierzchnie pod hydroizolacje mineralne i bitumiczne najczęściej można gruntować tymi samymi preparatami, choć na rynku dostępne są także grunty przeznaczone specjalnie do hydroizolacji bitumicznych. W przypadku hydroizolacji żywicą epoksydową lub poliuretanową konieczne jest natomiast użycie specjalnego gruntu na bazie żywicy.

 


Za duży wybór?

 

Rynek preparatów do hydroizolacji jest bardzo urozmaicony i zróżnicowany cenowo. Wyboru odpowiedniego produktu nie ułatwia też to, że wiele preparatów do hydroizolacji opisywanych jest po prostu jako „uniwersalne”. Ewentualne wątpliwości powinny rozwiać wytyczne podane przez producenta na opakowaniu oraz w instrukcji użycia. Jeśli dany produkt nie jest odpowiednio opisany, lepiej nie ryzykować i sięgnąć po sprawdzoną markę (np. Remmers, Weber). Jakie informacje powinien podać producent gruntu?

 

 1. Dokładne przeznaczenie produktu i sposób jego działania.
 2. Warunki pracy – dopuszczalna temperatura prac, wilgotność.
 3. Czas schnięcia preparatu.
 4. Informacje o tym, jak stosować i przechowywać produkt.

 

 

Środki dyspersyjne

 

Rozwiązaniem materiałowym w przypadku gruntowania, prócz gruntów pod hydroizolacje, są też masy dyspersyjne. To najczęściej preparaty asfaltowo-kauczukowe, które są rozcieńczalne w wodzie. Ich zaletą jest niska cena i uniwersalny charakter. Wykorzystuje się je w budownictwie m.in. podczas renowacji pokryć papowych dachów czy izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej fundamentów. Cienka warstwa rozcieńczonego wodą preparatu dyspersyjnego (np. Dysperbent) może także pełnić rolę gruntu pod hydroizolacje. Aby stworzyć powłokę przeciwwilgociową, należy nałożyć przynajmniej 2 lub 3 warstwy preparatu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że środki dyspersyjne (lub inne wodorozcieńczalne masy izolacyjne o uniwersalnym zastosowaniu) samodzielnie stworzą jedynie warstwę przeciwwilgociową i nie zapewnią skutecznej izolacji przed wodą.

 

 

Emulsje bitumiczne do gruntowania

 

To także preparaty tworzące cienkie powłoki przeciwwilgociowe, których można używać jako gruntów na betonach, tynkach czy jastrychach. Zaletą emulsji bitumicznych (np. Weber.tec 901) jest też to, że mogą one wzbogacać skład zapraw oraz mieszanek betonowych. Dodane w odpowiednich proporcjach emulsje bitumiczne wnikają w pory zapraw cementowych i zwiększają ich wodoszczelność.

 

 

Cena gruntowania przed hydroizolacją

 

Grunty i preparaty dyspersyjne są stosunkowo niedrogie i powszechnie dostępne na rynku. Ceny płynów do gruntowania najlepiej porównywać przy cenie za 1 litr. Najtańszym rozwiązaniem są preparaty dyspersyjne rozcieńczone wodą, cena za 1 litr to ok. 3 zł. Nieco drożej wypadają uniwersalne płyny gruntujące pod hydroizolacje – od ok. 8–15 zł za 1 litr. Najdroższe są wysokiej jakości grunty pod hydroizolacje, które będą szczególnie narażone na kontakt z wodą (np. hydroizolacja fundamentów przy wysokim poziomie wód gruntowych). Ceny takich preparatów wynoszą od 18 do nawet 30 zł za 1 litr.

 

 

Jakie błędy można popełnić podczas gruntowania?

 

Samo gruntowanie jest szybkie i łatwe – to czynność, z którą poradzi sobie każdy laik przy pomocy tzw. pędzla chlapaka lub wałka. Na czym w takim razie może polegać błąd?

 

 1. Niewłaściwy dobór preparatu gruntującego – każdy producent preparatów do hydroizolacji zaleca stosowanie płynów gruntujących tej samej marki. Nie jest to żądanie na wyrost, ponieważ produkty jednej marki (zwłaszcza w rozwiązaniach systemowych) zwykle dobrze ze sobą współgrają i uzupełniają się wzajemnie. Nie oznacza to jednak, że inne preparaty są wykluczone – tańsze i sprawdzone alternatywy także mogą być skuteczne.
 2. Nieodpowiednio przygotowane podłoże – mokre lub zapylone podłoże nie przyjmie odpowiednio gruntu, a każdy niezabezpieczony ubytek stanie się potencjalnym miejscem gromadzenia się wilgoci.
 3. Nieodpowiednia temperatura i warunki pracy – producenci zwykle szczegółowo informują, w jakim zakresie temperatur można pracować z danym gruntem i należy tego bezwzględnie przestrzegać.
 4. Zbyt gruba warstwa gruntu – to bardzo popularne przewinienie, grunt nie może ściekać czy tworzyć kałuż na powierzchni. Większa niż zalecana ilość gruntu nie wpłynie na jakość hydroizolacji, a jedynie wydłuży czas wysychania podłoża i będzie marnotrawstwem materiału.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl