Cena za sztukę
Cena za metr
Cena za sztukę
Zaprawa naprawcza i szpachlówka drobnoziarnista PCC
Specjalny środek czyszczący do usuwania zielonych nalotów z tarasów, kamiennych posadzek i murów
Glonosan
Specjalny środek czyszczący do usuwania zielonych nalotów z tarasów, kamiennych posadzek i murów
Trwale plastyczna, pęczniejąca masa uszczelniająca
cena za sztukę
cena za opakowanie
cena za sztukę
Elastyczny uszczelniacz na bazie polimerów hybrydowych modyfikowanych silanami (MS)
cena za sztukę
Laminowana włókniną taśma uszczelniająca klasy premium, na bazie kauczuku NBR.
cena za sztukę
Cena za sztukę
Akcesoria
Wykonanie hydroizolacji, czyli ochrony przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, to złożony proces. Aby była ona skuteczna, niezbędne są specjalne preparaty do tworzenia powłok hydroizolacyjnych. Przy odpowiednim wykonaniu i wykończeniu warstwy hydroizolacji daje ona 100% ochrony. W wielu przypadkach potrzebne są także dodatkowe akcesoria i materiały, takie jak taśmy i masy uszczelniające, sznury dylatacyjne czy tkaniny wzmacniające.
Dylatacje
Dylatacje, choć uważa się je zwykle za drobne prace wykończeniowe, są bardzo istotne dla całej konstrukcji budynku (np. w miejscach łączenia się podłóg ze ścianami). Pozostawione między elementami konstrukcyjnymi niewielkie szczeliny sprawiają, że nie przenoszą one na siebie swojego obciążenia. Dylatacje zapobiegają dzięki temu usterkom, pęknięciom oraz chronią inne materiały budowlane. Mają też znaczenie w przypadku izolacji i hydroizolacji posadzek na gruncie i podłóg, np. w łazience. Do wykonania dylatacji potrzebne są m.in:
- Sznur dylatacyjny – do specjalny sznur o okrągłym przekroju, który wypełnia przerwy dylatacyjne i stanowi podparcie dla mas uszczelniających do dylatacji. Sznury dylatacyjne najczęściej wykonane są dziś z elastycznych tworzyw sztucznych, np. pianki polietylenowej lub poliuretanowej. Grubość sznura zależy od szerokości szczeliny, którą wypełni. Zwykle zaleca się, stosowanie sznurów do dylatacji o grubości ok. 20% większej od samej szczeliny.
- Masy uszczelniające do dylatacji – to elastyczne masy o dużej przyczepności do podłoża, które wypełniają szczeliny dylatacyjne po ułożeniu w nich sznura. Dzięki swoim właściwościom przyjmują odkształcenia materiałów i wytrzymują nawet bardzo duże naciski. Nie rzadko są to produkty o uniwersalnym zastosowaniu, które mogą pełnić także rolę spoiwa lub wypełniać łączenia różnego typu. Masy uszczelniające do dylatacji często są produkowane na bazie poliuretanu (np. masa poliuretanowa do szczelin dylatacyjnych). Produkty te dostępne są w specjalnych tubach ułatwiających aplikację za pomocą pistoletu lub w większych opakowaniach.
Masy uszczelniające
To bardzo szeroka grupa produktów, które pełnią rolę naprawczą i uszczelniającą. Masy uszczelniające mogą różnić się między sobą składem, sposobem aplikacji ora czasem schnięcia. W każdym przypadku służą jednak do uszczelniania wszelkich ubytków, pęknięć i luk czy tworzenia powierzchniowej ochrony przeciwwodnej. To trwałe i bardzo elastyczne materiały o właściwościach uszczelniających. Są łatwe w aplikacji, a wiele z nich nie wymaga przygotowania i jest gotowa do użytku. Wyróżnia się:
- Polimerowe masy uszczelniające – to masy mineralne wzbogacone m.in. o polimery. To właśnie ten składnik nadaje masie tak dużą elastyczność (im więcej polimerów, tym elastyczniejsza masa). Masy uszczelniające dostępne są w tubach lub w większych opakowaniach, dzięki czemu można tworzyć z nich także powierzchniowe powłoki hydroizolacyjne. W zależności od składu, dostępne na rynku uszczelniacze mogą mieć specjalne właściwości, np. bardzo szybki czas wiązania.
- Szpachlówki lub drobnoziarniste zaprawy naprawcze – to preparaty, które wymagają wymieszania z wodą. Powstają na bazie mieszanek mineralnych wzbogaconych polimerami. Szpachlówki, dzięki bardzo drobnemu uziarnieniu, dobrze wnikają w podłoże. Ze względu na swoją drobnoziarnistą strukturę nazywane są też szlamami uszczelniającymi. Mogą być stosowane jako zaprawy naprawcze do podłoży betonowych lub do wygładzania powierzchni.
Taśmy
Taśmy budowlane, to kolejny niewielki, ale niezbędny element, jeśli warstwa hydroizolacji ma być niezawodna przez lata użytkowania budynku. Podczas wykonywania hydroizolacji potrzebne są:
- Taśmy uszczelniające – to taśmy, które stosuje się do uszczelniania połączń, np. podłóg ze ścianami, miejsc styku różnych materiałów budowlanych (np. mas uszczelniających z materiałami takimi, jak metal, tworzywa sztuczne lub drewno). Są bardzo trwałe i elastyczne, dlatego po rozciągnięciu mają zdolność odzyskiwania pierwotnego kształtu. W zależności od producenta taśmy do uszczelnień mogą być dodatkowo wzmacniane.
- Taśmy papierowe – szerokie taśmy z papieru zabezpieczają powierzchnie znajdujące bezpośrednio przy hydroizolacji. Preparaty do uszczelniania są trwałe i elastyczne, często charakteryzuje je także krótki czas wiązania, co może powodować trudne do usunięcia zabrudzenia. Z tego powodu należy chronić przed kontaktem z nimi inne powierzchnie.
Siatki i tkaniny wzmacniające
To materiały przeznaczone do wzmacniania membran hydroizolacyjnych lub powłok żywicznych, a także izolacji polimerowo-bitumicznych. Nadają one warstwom hydroizolacji zwiększoną odporność. Materiały wzmacniające można stosować całopowierzchniowo lub tylko w szczególnie narażonych miejscach – mogą to być np. łączenia rożnych materiałów budowalnych, łączenia ścian i posadzek, uszczelnienia i wzmocnienia wylotów kominowych itp. Przy tworzeniu hydroizolacji fundamentów przydatna jest natomiast kubełkowa mata ochronna, która skutecznie zabezpiecza miejsca styku materiałów budowlanych z gruntem.
Narzędzie i środki do czyszczenia
Tworzenie skutecznej hydroizolacji wymaga także precyzyjnego i dokładnego nakładania preparatów przy pomocy pędzli, szpachli lub wałków. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przed nałożeniem preparatów do hydroizolacji trzeba oczyścić powierzchnię z wszelkich zabrudzeń. W niektórych przypadkach zalecane jest również zastosowanie specjalnych gruntów pod hydroizolacje. W przypadku izolowania powierzchni zanieczyszczonych biologicznie lub z charakterystycznym zielonym nalotem, należy zastosować aktywny środek czyszczący.