Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Zaprawa przeznaczona do natychmiastowego tamowania miejsc przecieków wody w betonie, murze i skale – również pod ciśnieniem.
Cena za metr
Elastyczna, dwuskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca
Ekspansywna zaprawa tamponażowa na bazie cementu o bardzo krótkim czasie obróbki i wiązania.
Hydroizolacja balkonów i tarasów
Balkony i tarasy tworzą dodatkową przestrzeń użytkową dla mieszkańców domu. Są też zwykle ozdobą elewacji. To także powierzchnie, których wykończenie jest szczególnie ważne. Dlatego trzeba zadbać o to, aby były one nie tylko estetyczne, ale również trwałe. W tym celu należy przede wszystkim zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci i wody, z którymi mają nieustanny kontakt. Tarasy i balkony są także szczególnie narażone na bardzo wysokie temperatury latem i niskie zimą oraz promieniowanie UV. Aby zabezpieczyć je na długie lata, potrzebna jest skuteczna hydroizolacja. To najlepszy sposób na uniknięcie w przyszłości kosztownych remontów oraz ochronę całego budynku.
Miejsca szczególnie wrażliwe
Balkony i tarasy to miejsca szczególnie narażone na wpływ wilgoci i wód opadowych. Wsiąkająca w niezabezpieczone szczeliny woda przyczynia się do powstawania zacieków i korozji. Tworzy się wówczas także doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i pleśni, które skutecznie mogą oszpecić nawet najpiękniejszy balkon, a także osłabiają całą jego konstrukcję. Woda dostająca się pod zewnętrzne wykończenie balkonu, np. deski, wielokrotnie zamarza i rozmarza, rozsadzając w ten sposób beton oraz niszcząc materiały budowlane. Szczególnej uwagi wymagają też miejsca, takie jak:
- łączenia posadzki ze ścianami – najlepiej zabezpieczyć je za pomocą taśmy do hydroizolacji, która zapobiegnie gromadzeniu się w tych miejscach wody,
- mocowania balustrad zewnętrznych – ważne jest zabezpieczenie zwłaszcza miejsc styku słupków balustrady z powierzchnią (dobrym rozwiązaniem tego problemu jest mocowanie słupków od spodu płyty balkonowej),
- różnego typu załomy,
- progi drzwi tarasowych lub balkonowych.
Metody hydroizolacji balkonów i tarasów
Oprócz tradycyjnych metod, takich jak stworzenie warstwy ochronnej z papy, zdecydować można się na wykorzystanie hydroizolacji mineralnej, różnego typu folii w płynie oraz żywic. Rodzaj hydroizolacji balkonu zależy w dużej mierze od sposobu jego wykończenia.
- Hydroizolacja podpłytkowa – do izolacji podpłytkowych warto stosować mikrozaprawy uszczelniające, folie w płynie lub hydroizolacje mineralne. Są to produkty elastyczne i łatwe w obróbce. Tworzą także bardzo szczelne zabezpieczenie przed wodą. W przypadku płytek pamiętać trzeba także o odpowiednim wypełnieniu spoin oraz kleju do płytek, który będzie miał właściwości hydroizolacyjne.
- Hydroizolacja pod deski tarasowe drewniane lub kompozytowe – do uszczelnia powierzchni pod deskami stosować można elastyczne masy uszczelniające z dodatkiem polimerów. Ważna w tym przypadku jest odporność na promieniowanie UV oraz mrozy.
- Wykończenie żywicą – wykończenie żywicą, czyli warstwą kruszyw naturalnych związanych ze sobą za pomocą żywicy poliuretanowej lub epoksydowej, tworzy hydroizolację, którą można estetycznie wykończyć posypką mineralną. Nie wszystkie żywice są jednak odporne na promieniowanie UV.
Dodatkowe zabezpieczenia
Aby hydroizolacja balkonu była jeszcze skuteczniejsza, warto wykorzystać także dodatkowe produkty. Należą do nich:
- taśma do uszczelnień – wodoodporne taśmy uszczelniające mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, a w przypadku balkonów i tarasów stanowią doskonałe zabezpieczenie miejsc łączeń produktów do hydroizolacji z podłożem,
- grunt pod hydroizolację – grunty pod hydroizolacje to płynne emulsje, które wyrównują chłonność podłoża i poprawiają przyczepność warstwy hydroizolacji; większość producentów materiałów do hydroizolacji informuje o tym, czy wymagane jest użycie emulsji gruntującej.
Wybór właściwej hydroizolacji balkonu lub tarasu
Skuteczność hydroizolacji balkonowych zależy od prawidłowego montażu oraz dostosowania jej do warunków. Ważną wskazówką podczas doboru hydroizolacji jest więc ekspozycja budynku na słońce i opady. Powierzchnie balkonów i tarasów mogą być bardzo nasłonecznione lub mieć zadaszenie, które częściowo będzie chronić je przed promieniowaniem. Znaczenie ma także wielkość powierzchni. Im jest ona większa, tym ważniejszy jest stopień elastyczności hydroizolacji. Sprawdzą się wtedy np. elastyczne hydroizolacje mineralne z większą zawartością polimerów. Przy wyborze produktów do hydroizolacji, warto rozważyć wybór jednego producenta. Preparaty są wówczas dobrze do siebie dopasowane i tworzą lepszą ochronę (np. grunt pod hydroizolacje Remmers i dwuskładnikowa hydroizolacja Remmers).