Dach

Remmers MB 2K, 25 kg - dwuskładnikowa hydroizolacja mineralna Remmers MB 2K, 25 kg - dwuskładnikowa hydroizolacja mineralna
Producent: Remmers

Cena za sztukę

Cena: 677,51 zł (netto: 550,82 zł )
( 1 kg = 27,10 zł )
duża ilość
Remmers KIESOL MB, 5L - Grunt pod hydroizolacje Remmers KIESOL MB, 5L - Grunt pod hydroizolacje
Producent: Remmers

Cena za sztukę

Cena: 200,90 zł (netto: 163,33 zł )
( 1 litr = 40,18 zł )
średnia ilość
Remmers KIESOL MB, 1L - Grunt pod hydroizolacje Remmers KIESOL MB, 1L - Grunt pod hydroizolacje
Producent: Remmers

Cena za sztukę

Cena: 59,47 zł (netto: 48,35 zł )
mała ilość
Weber.tec 911, 14 kg - bitumiczna masa dekarska Weber.tec 911, 14 kg - bitumiczna masa dekarska
Producent: Weber

Cena za sztukę

Cena: 350,65 zł (netto: 285,08 zł )
( 1 kg = 25,05 zł )
mała ilość
Remmers KIESOL MB, 10L - Grunt pod hydroizolacje Remmers KIESOL MB, 10L - Grunt pod hydroizolacje
Producent: Remmers

Cena za sztukę

Cena: 381,76 zł (netto: 310,37 zł )
( 1 litr = 38,18 zł )
mała ilość
Weber.tec 905, 10L - bitumiczna powłoka naprawcza Weber.tec 905, 10L - bitumiczna powłoka naprawcza
Producent: Weber

Cena za sztukę

Cena: 321,26 zł (netto: 261,19 zł )
( 1 litr = 32,13 zł )
duża ilość
Remmers MB 2K, 8,3 kg - dwuskładnikowa hydroizolacja mineralna Remmers MB 2K, 8,3 kg - dwuskładnikowa hydroizolacja mineralna
Producent: Remmers

Cena za sztukę

Cena: 347,32 zł (netto: 282,37 zł )
( 1 kg = 41,85 zł )
średnia ilość

Hydroizolacja dachu

Dach to powierzchnia, w przypadku której odpowiednia hydroizolacja jest szczególnie ważna. To, co nazywamy dachem, jest tak naprawdę wielowarstwową strukturą. Składa się ona z różnego typu materiałów budowlanych i wymaga zarówno skutecznej termoizolacji, jak i hydroizolacji. Niezawodność obu tych warstw ochronnych jest niezwykle ważna. Jeśli dach nie będzie posiadał szczelnej warstwy chroniącej go przed działaniem wody i wilgoci, zaczną dostawać się one do jego wnętrza. To natomiast najprostsza droga do powstawania zawilgoceń tworzących doskonałe środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Wiąże się to nie tylko z utratą właściwości materiałów termoizolacyjnych, ale także z kosztownymi remontami. Może także prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji budynku.

 

Metody hydroizolacji dachów

Dachy przez cały rok narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a zwłaszcza wody i wilgoci. Nawet najmniejszy uszczerbek w jego warstwie ochronnej może stać się z czasem przyczyną poważnej awarii. Dlatego właśnie podczas hydroizolacji dachu liczy się wszystko – jakość użytych materiałów oraz ich staranny montaż. Liczą się też szczegóły, np. odpowiednie zabezpieczenie otworów okien dachowych czy połączeń z metalem. Obecnie stosuje się kilka metod hydroizolacji dachów, które dla większej skuteczności mogą być ze sobą łączone.

  • Powłoka z papy – to jedno z najstarszych i wciąż bardzo popularnych rozwiązań. Tradycyjne papy przytwierdzane za pomocą gwoździ i lepików są jednak zastępowane przez nowocześniejsze i łatwiejsze w użyciu papy termozgrzewalne lub samoprzylepne. Można stosować je zarówno w przypadku dachów płaskich, jak i skośnych. Papy, szczególnie te niższej jakości, często ulegają jednak uszkodzeniom mechanicznym i nie przepuszczają wody gromadzącej się od wewnętrznej strony dachu.
  • Membrana dachowa – to nieco trwalszy i nowszy zamiennik tradycyjnych pap bitumicznych. Są lekkie, trwałe i stosunkowo łatwe w montażu. Wykonane z tworzyw sztucznych membrany nie przepuszczają do wnętrza dachu wody opadowej, a jednocześnie umożliwiają odparowywanie wody, która gromadzi się z czasem w jego wewnętrznych warstwach.
  • Masa dekarska – to elastyczna masa, która może skutecznie izolować dachy od wilgoci i wód powierzchniowych. Masy dekarskie zwane są też szpachlami lub uszczelniaczami dekarskimi. Najczęściej stosuje się je do miejscowych napraw lub renowacji całych powłok dachowych. Można także wypełniać nimi uszczerbki i pęknięcia, kleić krawędzie pap lub stosować je do różnego typu obróbek dekarskich, np. zabezpieczania połączeń materiałów, kominów, okien dachowych czy wylotów wentylacyjnych. Masy dekarskie mogą być jedno- lub dwuskładnikowe.

 

Masy do hydroizolacji dachów

Plastyczne masy dekarskie to produkty o uniwersalnym zastosowaniu. Można wykorzystywać je do prac naprawczych oraz izolacji trudno dostępnych punktów, np. załomów dachów. Często wykorzystuje się je również podczas hydroizolacji fundamentów oraz balkonów i tarasów. Wiele z nich pełni także funkcje kleju do blach. Tworzą one elastyczne i bardzo trwałe powłoki. Szczegółowy skład i sposób aplikacji zależne są przede wszystkim od producenta. Dodatkowe właściwości mas dekarskich, takie jak np. bardzo szybki czas schnięcia czy zwiększona elastyczność, wynikają z modyfikacji ich składu za pomocą specjalnych dodatków. Ze względu na skład wyróżnia się:

  • Masy mineralne – to elastyczne masy powstające na bazie cementu, kruszyw oraz innych dodatków. Są bardzo trwałe i mogą mieć różną elastyczność w zależności od zawartości polimerów. Masy mineralne mają szczególnie dobrą przyczepność do podłoży mineralnych.
  • Masy bitumiczne – to produkty, na które składają się mieszaniny kruszyw z lepiszczem asfaltowym. Ich uzupełnienie stanowią dodatki i modyfikatory nadające masom bitumicznym większą elastyczność. Większość mas bitumicznych należy stosować grubowarstwowo i przeznaczona jest tylko do użytku zewnętrznego.

 

Grunty pod hydroizolacje

W przypadku nakładania mas dekarskich na podłoża mineralne ważne jest zastosowanie płynu gruntującego. Grunt pod hydroizolacje to płynna emulsja, która wyrównuje chłonność powierzchni mineralnych, np. jastrychów. Powierzchnia zabezpieczona płynem gruntującym zyskuje większą odporność na działanie wody i wilgoci oraz zwiększa przyczepność hydroizolacji. Często zaleca się stosowanie gruntów i mas mineralnych od jednego producenta, gdyż wtedy preparaty te dobrze się uzupełniają.

 

Hydroizolacja dachów płaskich

Dachy płaskie to powierzchnie, na których szczególnie trudno wykonać warstwę hydroizolacji. W przeciwieństwie do dachów dwuspadowych, nie mają one kąta nachylenia, który ułatwia odprowadzanie wody. Hydroizolacja dachu płaskiego musi być zatem odporna na mróz i zamarzanie oraz rozmarzanie wody. Wyzwaniem dla dachu płaskiego jest też nadmierne obciążenie spowodowane zalegającym śniegiem. Większość projektów domów z dachami płaskimi ma tak naprawdę dachy o niewielkim kącie nachylenia, który częściowo sprzyja spływaniu wód opadowych z ich powierzchnia. Obecnie stosuje się kilka typów hydroizolacji dachów płaskich. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą papy lub folie hydroizolacyjne (membrany dachowe) z tworzyw sztucznych.

 

Zabezpieczenie od wewnątrz

Oprócz właściwej warstwy hydroizolacji ważne jest także zabezpieczenie dachu od wewnątrz. Ma to szczególne znaczenie w budynkach mieszkalnych, w których w trakcie codziennych czynności, np. prania lub gotowania, wydziela się dużo pary wodnej. Ochronę dachu od strony pomieszczeń na poddaszu stanowi wtedy warstwa paroizolacyjna. Skutecznie uniemożliwia ona przedostanie się wilgoci wydzielającej się wewnątrz domu do głębszych warstw dachu, a zwłaszcza warstwy termoizolacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl