Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Cena za sztukę
Hydroizolacja fundamentów
Pozioma i pionowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów budynku to jego podstawowa ochrona przed działaniem wody i wilgoci. Nieskuteczna hydroizolacja może być przyczyną powstawania na murach i ścianach zawilgoceń, rozwoju pleśni oraz grzybów, a w konsekwencji niszczenia materiałów budowlanych i termoizolacyjnych. To poważny problem wiążący się zwykle z kosztownymi remontami. Większość budynków, w tym domy jednorodzinne, wymaga wykonania lżejszej izolacji przeciwwilgociowej. Chroni ona fundamenty przed wilgocią oraz wodą gruntową. W przypadku budynków narażonych na działanie wody pod ciśnieniem, konieczna jest ciężka lub średnia izolacja przeciwwodna, która tworzy silniejszą ochronę.
Metody hydroizolacji fundamentów
Wybór preparatów i produktów do tworzenia hydroizolacji fundamentów jest obecnie bardzo duży. Oprócz stosowanych od lat rozwiązań, takich jak np. papy bitumiczne, istnieje wiele możliwości związanych z użyciem mas i powłok do hydroizolacji, folii w płynie, a nawet betonu wodoszczelnego. Producenci mają w swoich ofertach zarówno sprawdzone preparaty, jak i masy hydroizolacyjne nowszej generacji. To zwykle produkty nieco kosztowniejsze, ale o ulepszonych parametrach i dostosowane do różnych warunków pracy (np. do nanoszenia na wilgotne powierzchnie lub podczas mrozów). To, jaki typ hydroizolacji fundamentów powinien być zastosowany w danym budynku, zależy od rodzaju gruntu, w którym jest on osadzony. Ważną informacją jest też poziom wód gruntowych na działce. Przykładowo, domy usytuowane na nieprzepuszczalnych glebach gliniastych potrzebują często większej ochrony niż budynki znajdujące się na przepuszczalnej glebie piaszczystej.
Rodzaje produktów do hydroizolacji fundamentów
Preparaty do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych fundamentów różnią się między sobą składem, sposobem nanoszenia oraz liczbą komponentów. Cechą wspólną wszystkich mas i powłok jest jednak to, że tworzą one bezspoinowe powierzchne, które nie mają słabych punktów. Podstawowy podział wiąże się ze składem masy. Pod tym względem wyróżnia się:
- Masy bitumiczne – to produkty składające się z kruszywa, lepiszcza asfaltowego i innych dodatków oraz modyfikatorów. Mają one bardzo zwartą strukturę, dzięki czemu zasklepiają materiały budowlane, chroniąc je przez wchłanianiem wilgoci. Do tej grupy zalicza się wiele produktów, m.in. jedno- lub dwuskładnikowe masy bitumiczne, lepiki asfaltowe, bitumiczne masy klejowe oraz masy polimerowo-bitumiczne (masy KMB), które są wzbogacone o nadające elastyczność polimery. Masy bitumiczne wymagają najczęściej nałożenia dwóch warstw.
- Masy mineralne – to masy produkowane z cementu, kruszyw oraz innych modyfikatorów, które mogą nadawać im większą elastyczność lub skracać czas schnięcia. Tworzą one twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne powłoki i mają bardzo dobrą przyczepność do podłoży mineralnych, takich jak np. jastrychy betonowe czy betony. Masy mineralne dostępne są jako produkty jedno- lub dwuskładnikowe. Zwiększona zawartość polimerów nadaje im lepszą elastyczność. Najczęściej należy nakładać je w dwóch warstwach.
- Powłoki polimerowe – to nowoczesne preparaty, których skład opiera się na polimerach. Są mieszaniną różnych komponentów i łączącą w sobie zalety mas mineralnych i bitumicznych. Są trwałe, elastyczne, odporne na niskie temperatury oraz działanie wody pod ciśnieniem. Charakteryzuje je też często stosunkowo krótki czas schnięcia. Najczęściej mogą tworzyć cieńsze powłoki, choć na rynku dostępne są także preparaty grubowarstwowe.
Aplikacja preparatów do hydroizolacji
Produkty przeznaczone do hydroizolacji fundamentów mogą być nanoszone grubowarstwowo lub tworzyć cieńsze powłoki ochronne. Masy grubowarstwowe to jedne z najpopularniejszych produktów. Tworzą one szczelną i bezspoinową powłokę na całej powierzchni fundamentów. Ważna jest jednak przy tym kontrola odpowiedniej grubości warstwy hydroizolacji – niedokładnie pokryte miejsca lub nierówności mogą stać się przyczyną poważnych usterek w przyszłości.
Masy dwuskładnikowe i masy jednoskładnikowe
Preparaty do hydroizolacji fundamentów można podzielić także ze względu na stan skupienia. Produkty dwuskładnikowe są mieszaniną dwóch komponentów: proszku oraz płynnej emulsji zawierającej polimery. To od ich zawartości zależy stopień elastyczności produktu. Przygotowanie masy dwuskładnikowej jest bardzo proste, gdyż wymaga zmieszania (ręcznie lub maszynowo) obu składników w dokładnie określonych przez producenta proporcjach. Masy jednoskładnikowe są gotowe do użycia po zmieszaniu wodą.
Zbrojenie izolacji fundamentów
Siatka do zbrojenia izolacji polimerowo-bitumicznych to materiał wykonany z włókna szklanego. Podnosi ona wytrzymałość mechaniczną warstwy hydroizolacji. Ten typ wzmocnienia hydroizolacji fundamentów warto użyć, jeśli wiadomo, że dana powierzchnia będzie bardziej narażona uszkodzenia. Siatki do zbrojenia warstwy hydroizolacji znajdują też zastosowanie podczas prac remontowych i naprawczych istniejących już hydroizolacji.
Grunty pod hydroizolacje
Niezależnie od tego, jaki typ masy do hydroizolacji fundamentów będzie zastosowany, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni. Fundamenty powinny być czyste, suche i oczyszczone z piasku czy resztek innych materiałów budowlanych. Przed aplikacją masy zalecane jest zastosowanie preparatu gruntującego, np. grunt pod hydroizolację Remmers lub grunt Weber.tec. To preparaty wyrównujące chłonność powierzchni i zwiększające przyczepność naniesionej warstwy hydroizolacji. Warto stosować je zwłaszcza na nasiąkliwych podłożach mineralnych.